frider
 
نویسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
پیوندهای روزانه
لینکی ثبت نشده است

شاربن یا سیاه زخم
سیاه زخم بیماری شایعی که در اثر باکتری بی هوازی به نام باسیلوس آنتراسیس به وجود می آید. این باکتری به خاطر هاگ دار بودن می تواند با تکثیر بسیار به سایر دام ها منتقل شود.
این بیماری در انسان علائم متفاوتی دارد. اما این علائم در دام های زنده به صورت شیوع تب، بی اشتهایی منظم، ضعف و بی حالی ، جاری شدن خون از مجاری بینی تشنج بروز می کند. بیماری شاربن می تواند در نهایت سبب مرگ دام های زنده شود. آنتراسیس از راه غذاهای آلوده و نیش حشرات مبتلا به بدن دام و انسان ها راه پیدا می کند. با تکثیر در خون سیاه زخم آشکار خواهد شد. تنها راه جلوگیری از بیماری، واکسیناسیون است. در صورت تشدید بیماری نمی توان آن را درمان کرد.

آنتروتوکسمی
بیماری نادری که با انتقال باکتری کلستریدیوم پرفرا نژنس در بدن ایجاد می شود. از علائم آن می توان به مواردی چون: آنتریت خونی، افزایش مایع صفاق، افزایش مایع دور قلب، مرگ سریع اشاره کرد. در اثر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به اندام ها راه پیدا می کند. واکسیناسیون تنها راه پیشگیری از آنتروتوکسمی است.

قلوه نرمی
این بیماری در بره های زیر یک سال بروز می کند. نام دیگر آن پرخوری می باشد. عامل این بیماری باکتری کلستریدیوم پر فرانژنس است.
علائم این بیماری بسیار شایع است و از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرگ بسیار سریع همراه با تشنج
افزایش درجه حرارت بدن
اغما
در نهایت دام ها در اثر اغمای طولانی ضعیف شده و مرگ اتفاق خواهد افتاد. نرمی کلیه و گرفتگی پرده قلب می تواند نشان دهنده مرگ بر اثر این بیماری باشد.

بروسلوز
بروسلوز بیماری که بر اثر انتقال باکتری باسیل بروسلا ملی تنسیس به بدن ایجاد می شود. سقط جنین های در دام های زنده، سوراخ شدن کبد، از علائم بسیار شایع در دام ها می باشد. در هنگام جفت گیری این باکتری به وسیله قوچ ها به سایرین منتقل می شود. اکسیناسیون تنها راه جلوگیری است.
آگالاکسی
بیماری میکروبی ای که از طریق مایکوپلاسما به بدن انتقال می یابد.
این بیماری علائم متفاوتی دارد که در این میان به موارد شایع اشاره خواهیم کرد، این موارد شامل:

تب
تورم قرنیه
متورم شدن بافت چشم
تورم مفاصل و پستان
بروسلوز از طریق جیوانات آلوده هنگام آمیزش و انتقال ترشحات از دام های آلوده به دام های بهداشتی و زنده منتقل می شوند.با واکسیناسیون دام های زنده خود می توانید از سلامت آن ها اطمینان پیدا کنید.

منبع:damdarighaem

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۱۶:۳۰ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By jetblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعی ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب