frider
 
نویسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
پیوندهای روزانه
لینکی ثبت نشده است

شیوع سقط جنین هایی که تا 3 هفته اول آبستنی رخ می دهند اغلب به دلیل کمبودهای مواد غذایی و یا ناشی از استرس است که معمولاً‌ به میزان 25 درصد می رسد سقط جنین هایی که تا میزان 5/1 الی 2 و حتی 5 درصد عادی بوده ، چنانچه این میزان به حدود 20 الی 30 درصد برسد و اقدام بهداشتی لازم در مورد آن صورت نگیرد می تواند تا میزان 80 درصد پیشرفت نماید که از این نظر باعث خسارات اقتصادی و بهداشتی در دامداری می گردد.
کمپیلوباکتریوزیس CAMPILOBACTERIOSIS Vibriosis;
عامل بیماری باکتری ویرگولی شکلی است به نام کامپیلوباکترکه قبلا ویبریو نامیده می شد. در زیر دو گونه مهم این باکتری مورد بررسی قرار گرفته است:
Cam. fetus این عامل بیشتر در گوسفند و کمتر در بزها باعث سقط میگردد. در میشها سبب سقط در شش هفته آخر آبستنی میگردد. همچنین تولد نوزاد نارس ، مرده زایی (تولد بره مرده Stillbirths ) ، تب، اسهال ، ترشحات شدید واژن قبل از سقط یا زایمان و متریت پس از دفع جنین، تورم جفت بهمرا نکروز خونی hemorrhagic necrotic cotyledons کوتیلدونها را موجب میشود. جنین ها معمولا اتولایز شده و در کبد نقاط نکروز زرد نارنجی دیده میشود.در بعضی از تحقیقات بیان شده که اگر آلودگی یا عفونت در ابتدای آبستنی رخ دهد منجر به جذب مجدد جنین میگردد و اگر عفونت در میانه آبستنی رخ دهد منجر به سقط در طی 10 تا 20 روز بعد میشود و نهایتا اگر عفونت در آواخر آبستنی باشد منجر به تولد بره ضعیف ویا مرده stillbirths میشود.
علائم در بزها : سیکل فحلی طولانی و نامنظم ویا نازایی، اسهال، سقط در 4 تا 6 هفته قبل از زایش ، مرده زایی ویا تولد بزغاله ضعیف، جفت ماندگی، متریت و پیومتر، ترشحات واژنی، تورم واژن و مهبل vulva-vaginitis بهمراه جوش چرکی nodules &pustules، در جنین سقط شده در حفره های بدن مایع قرمز رنگ تجمع می یابد.
انتقال بیماری از طریق خوردن مواد آلوده به ترشحات جنین سقط شده می باشد. پس از بلع مواد آلوده ، باکتری از روده به رحم رفته و منجر به صدمه رساندن به بافتهای رحم و جنین میگردد. معمولا 20 درصد از میشها در گله در اثر آلودگی با کمپیلوباکتر سقط خواهند نمود اما در بعضی از گله های حساس شیوع سقط تا 80 در صد نیز میرسد. میشهای مسن ایمن خواهند شد اما 5 تا 10 درصد از گله آلوده هر سال، سقط را ادامه میدهند.
Cam. Jejuni : یکی دیگر از عوامل سقط کمپیلوباکتریایی در گوسفند میباشد. در میشها باعث عفونت جفت و جنین میگردد اما در دیگر گونه دامها اسهال و تورم روده enteritis ایجاد مینماید. در بز نیز گاهی باعث سقط جنین میگردد.
پیشگیری : غیر از کنترل تردد دام از تماس با محیط و دام آلوده ، توصیه میگردد که میشها را بخصوص میشهای جدید را بطور سالیانه واکسینه نمود. بیماری در دامداری شدیدا مسری بوده و دام مبتلا پس از بهبودی معمولا تا سه سال ایمن می باشد . اما اگر میشهای جدید وارد و جایگزین شوند سقط نه تنها در دامهای جدید بلکه سد ایمنی در اثر دفع آلودگی شدید شکسته شده باعث شیوع و طوفان سقط در بقیه دامهای گله میگردد. در شیوع یا طوفان سقط میتوان آنتی بیوتیکها را روزانه به میشها تزریق نمود.
کنترل و درمان: دامهایی که سقط نمودند بایستی سریعاً ‌از سایر دامها جدا شده و نسبت به تزریق آنتی بیوتیکها مانند اکسی تتراسیکلین اقدام نمود همچنین میتوان در غذای دام نیز کلرتتراسیکلین را اضافه نمود. درمان سایر دامهای گله نیز توسط تتراسیکلین توصیه شده است.

منبع:bbk-iran

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۰۰:۲۲ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By jetblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعی ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب